*** به وب سایت اداره آمار و فن آوری اطلاعات شهرداری بیرجند خوش آمدید ***
 
 
 

در حال حاضر اکثر سازمان های دولتی و خصوصی فعالیت های خود را با استفاده از فناوری های روز پایه ریزی می کنند. نظر به اینکه تنها عامل ثابت دنیای امروز، تحول و تغییرات می باشد، لذا فناوری اطلاعات به عنوان محصول این تغییرات با شاخصه هایی چون پردازش، توزیع و به کارگیری اطلاعات حضور خود را در همه عرصه ها ثابت نموده است.

از طرفی دستگاه های اجرایی و مدیران شهری به منظور افزایش کارایی و اثربخشی و کسب مزیت رقابتی به منظور تثبیت موجودیت و افزایش بهره وری باید در اندیشه تدارک به کارگیری فناوری های نوین و شیوهای مطلوب استفاده از آن باشند.

 

 
 

امام على (ع) :خوشبخت كسى است كه درطاعت خدا اخلاص داشته باشد

امروز    سه شنبه , 28/دي/1395  
نمایشگرهای لمسی هم هوشمند می‌شوند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نمایشگرهای لمسی هم هوشمند می‌شوند

محققان کانادایی موفق به ارائه روش جدیدی شده‌اند که بر اساس آن می‌توان حسگرهای شفاف را به سیستم محافظ نمایشگرهای لمسی Gorilla Glass اضافه کرد تا نمایشگرها در نسل جدید گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی هوشمندتر شوند.


 سه محقق کانادایی با نام‌های "جیرومی لاپوینته"، "ماتئو گانی" و "مینگ-جون لی" در پایان بررسی‌های خود گزارشی در این زمینه به انتشار رساندند و تمام مراحل کاری خود را در آن توضیح دادند.

در این گزارش گفته شد: «آزمایش‌های ما نشان داده است که Gorilla Glass یک سطح شیشه‌ای بسیار مناسب محسوب می‌شود تا بتوان نسل جدید حسگرهای هوشمند را به آن اضافه کرد و قابلیت‌ها و کاربردهای جدید را در اختیار کاربران گذاشت.»

یکی از نخستین کاربردهای این فناوری جدید می‌تواند مربوط به سیستم امنیتی دستگاه الکترونیکی همراه شود که طی آن تمام اطلاعات مربوط به این بخش در نمایشگر ذخیره می‌شوند و از یک زبان ویژه برای نوشتن اطلاعات در آن استفاده می‌شود.

به طول کلی باید توجه داشت این نخستین باری است که امکان ذخیره اطلاعات و استفاده از حسگرهای هوشمند در سیستم محافظ و ضدخش Gorilla Glass استفاده می‌شود و از این رو می‌تواند اتفاق یاد شده را آغازگر تحول بزرگ در دنیای نمایشگرهای لمسی دانست.

محققان دانشگاه Corning کانادا در این روش به جای استفاده از الکترودهای انتقال دهنده الکتریسیته از دو سیستم شفاف استفاده کردند که یکی از آنها مربوط به حسگر معمولی تشخیص دمای هوا می‌شود و سیستم دیگر هم روش جدید برای شناسایی گوشی هوشمند است.
این حسگر جدید بر اساس امواج نوری کار می‌کند و طی آن فوتون‌ها از کانال‌های شیشه‌ای عبور می‌کنند و همین اتفاق موجب می‌شود تا سیم‌های مخصوص انتقال جریان برق حذف شوند.

لازم به ذکر است که هر یک از این حسگرها به کمک فناوری لیزر داخل نمایشگر جاسازی می‌شوند و مبتنی بر سیستم محافظ Gorilla Glass روی سطح نمایشگر قرار می‌گیرند.